Jeolojik Rapor Yazımı

saha jeolojisi 6 Kasım, 15:24'de eklendi

jeoloji raporu nedir?

Bir jeoloji raporu saha çalışmalarının tam ve eksiksiz olarak belgelenmesidir. Jeolojik raporun okuyuculara yararlı olabilmesi, saha çalışmaları sırasında edinilen ve derlenen bilgilerin açık, doğru, amaca yönelik ve belirli bir düzen içerisinde yazılmasına bağlıdır.

Jeolojik raporun genel düzeni çalışmanın niteliğini çok yakından ilgilendirir. Bölümlerin açık ve öz olması, yinelemelerden kaçınılması, amacın dışına çıkılarak gereksiz bilgilerle ana fikir ve sonuçların kaybolmaması gerekir. Bunu sağlamak için çeşitli haritalar, kesitler, şekiller, çizelgeler ve fotoğraflardan yararlanılmalıdır. Raporun ana gövdesi ve resimlemelerin bir bütün oluşturmasına da dikkat edilmelidir.

Jeolojik raporun hazırlanması için gereken temel bilgiler saha ve laboratuvar çalışmaları sırasında edinilen bilgilerdir. Bu nedenle saha gözlemleri, ilişkiler, çözümlemeler ve sentezler saha defterine açık olarak geçirilmeli ve şekillerle gösterilmelidir.

Saha çalışmaları sonucunda üretilen haritalar, kesitler ve diğer çizimler, eğer olanaklı ise jeolojik rapor yazılmadan önce son biçimiyle hazırlanmalıdır. Jeolojik raporun yazılması için gerekli bilgilerin bir bölümü de eski incelemelerden derlenebilir. Bu veriler sahaya çıkılmadan önce çeşitli kurum ve kuruluşların benzer ya da değişik amaçlı çalışmalarından toplanmalı ve incelenmelidir. Makalenin devamını oku

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.