Global mapper programının kullanımı-haritanın koordinat sistemine bağlanması

Jeoloji programları 4 Kasım, 12:30'de eklendi
Global-mapper-programı-jeoloji

Global mapper programı

Global Mapper programı , Bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımıdır. CBS, İngilizce kısaltması GIS olan “Geographical Information Systems” ın karşılığıdır.

Sistem, coğrafi verinin kullanılması ile gerçekleştirilen, özel yazılıma gereksinim duyularak bilgisayar ortamında veri işleyen, veri analizi yapan, yeni verilere ulaşan, yönetim, planlama ve karar destek organı olarak kullanılan ve aynı zamanda kartografik görüntüleme fırsatı veren bir bilgi sistemi metodolojisidir.

Saha Jeolojisi ve Harita Kampı derslerinde klasik, kâğıda basılı topografik haritaların üzerine jeolojik bilgilerin işlenmesi ve jeolojik harita hazırlanması istenir. Topografik haritalar ~ 1960 yılı yapımı veya daha yeni olmakla beraber çoğunlukla üzerindeki çizgiler – özellikle yollar – değişikliğe uğramıştır. Bu dersi alan ve arazide yenilenmemiş haritalarla çalışan öğrenciler bu nedenle yer bulma ve topografya üzerine jeolojik bilgileri geçirme konusunda zorluklar çekmektedirler.

Bu çalışmada herhangi bir inceleme alanının son ve güncel halini gösteren uydu görüntüleri ile eski haritaların nasıl güncellenebileceği ele alınacaktır.

Gerekenler: Topografik harita (kağıtta veya sayısal, JPEG), tarayıcı, bilgisayar, Global Mapper ve Google Earth programları.

Global Mapper’da bir haritanın koordinat sistemine bağlanması makalenin devamını oku

Dr. M. Tekin Yürür,Hacettepe üniversitesi,Jeoloji Mühendisliği Bölümü

Paleontolojik Çalışmalarda Global Mapper  Programının Kullanımı 

Sibel KAYĞILI Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.